INFORMACJE

FORMALNOŚCI I PRZEPISY

Wykonanie zabiegów w koronach drzew może objąć usunięcie gałęzi w maksymalnym wymiarze 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa. Usunięcie gałęzi w większym zakresie stanowi uszkodzenie bądź zniszczenie drzewa – w zależności od % ilości usuniętych z korony gałęzi.

Zapis ten nie dotyczy jednak sytuacji, gdy:

  • usuwamy gałęzie obumarłe lub nadłamane,
  • cięcie wykonujemy w celu utrzymania uformowanego kształtu korony drzewa,
  • przeprowadzamy specjalistyczny zabieg w celu przywrócenia statyki drzewa.

UWAGA: przycięcie 30% gałęzi korony drzewa, nie jest tożsame z przycięciem 30% wysokości drzewa.

Prace w koronach drzew nie wymagają zgłoszenia ani zezwolenia, chyba, że drzewo rośnie na terenie wpisanym do rejestru zabytków.

Wycinkę drzewa możemy wykonać bez zgłoszenia bądź uzyskania zezwolenia w sytuacji, gdy obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 5 cm od poziomu gruntu nie przekracza:

  • 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
  • 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
  • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Zgłoszenia nie wymaga także wycinka drzew owocowych, z wyłączeniem drzew rosnących na terenie nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni.

Usunięcie drzew, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej wymagają zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa u odpowiedniego organu – terytorialnie właściwego wójta, burmistrza, prezydenta miasta bądź, gdy zgłoszenie dotyczy usunięcia drzewa z terenu nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków –wojewódzkiego konserwatora zabytków.  W przeciągu 21 dni od dnia dokonania zgłoszenia właściwy organ dokonuje oględzin i sporządza protokół. W terminie 14 dni od dnia oględzin organ może wnieść sprzeciw na piśmie. Usunięcie drzewa może nastąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie. Wycinkę należy przeprowadzić w okresie 6 miesięcy od dnia oględzin.

UWAGA: jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin drzewa przez właściwy organ, wystąpiono o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, a budowa wykonana będzie na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo, na właściciela nieruchomości zostanie nałożony obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa.

PRZYDATNE LINKI

Szczegółowe przepisy oraz regulacje w zakresie wycinki drzew i krzewów oraz ich pielęgnacji zostały ujęte w Ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody
Pomoc oraz przejrzysty opis procedury zgłaszania wycinki i uzyskania zezwoleń
Szczegółowe informacje o wycince drzew i krzewów dla przedsiębiorców, spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych

Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas!